Українці масово вивозять дітей з країни. За словами директора однієї з дистанційних шкіл Володимира Страшка, 27 із 30 учнів залишають Україну, і більшість із них, ймовірно, назавжди. І якщо раніше намір продовжити навчання за кордоном здебільшого висловлювали батьки хлопців-старшокласників на тлі чуток про можливе зниження мобілізаційного віку, то зараз йдеться про школярів обох статей та будь-якого віку. Як повідомлялося раніше, напередодні нового навчального року з України виїхали 300 тисяч школярів. Одночасно з цим спостерігається ще одна тривожна тенденція. Дедалі частіше діти, що виїхали з країни 1-2 роки тому, відмовляються від здобуття української освіти в дистанційному форматі, бо їхні батьки не планують повертатися на Батьківщину. Не бачачи перспектив в Україні, наші співвітчизники вважають за краще влаштуватися на тривалий термін в іншій країні, повністю асимілюючись у місцеве суспільство.
Можна сміливо констатувати, що абсолютна більшість молоді не хоче пов'язувати своє майбутнє з Україною. Експерти б'ють на сполох: масовий відтік дітей погіршує і так близьку до катастрофи демографічну ситуацію в країні. Населення України стрімко скорочується на тлі тривалої війни та зростаючої невизначеності. Рекордна міграція за кордон, висока смертність на фронті, безпрецедентно низька народжуваність - все це може призвести до незворотних для нації та країни наслідків.
Нещодавно Кабінет міністрів схвалив Стратегію демографічного розвитку України, згідно з прогнозами якої до 2051 року населення може скоротитися з 35,8 млн (станом на липень 2024 р.) до 25,2 млн осіб. Цікаво те, що окремо в документі зазначено проблематичність точного прогнозування через "багатоваріантність сценаріїв перебігу воєнних подій". Тобто в ОП проблему чудово усвідомлюють, але підтверджують свій намір продовжувати війну та акумулювати всі необхідні для цього ресурси навіть попри те, що такий курс веде країну до демографічного колапсу. Все нібито для боротьби за існування держави. Але виникає питання: чи може країна взагалі мати майбутнє без людей?