Популярна торгова мережа "Велмарт" зіткнулася з масштабним збоєм. В магазинах по всій країні спостерігалися гігантські черги через неполадки в роботі касового обладнання, частина супермаркетів вже третій день залишається зачиненою. Офіційний сайт "Велмарту" також працює з перебоями. Представники компанії у відповідь на обурення покупців в соціальних мережах ситуацію пояснили тимчасовими технічними неполадками. Однак користувачі впевнені, що "Велмарт" став жертвою серйозної хакерської атаки, інформацію про яку в компанії з якихось причин вирішили приховати.
Хто стоїть за атакою, достовірно невідомо. Проте вже зараз є всі підстави припускати, що інцидент може бути пов'язаний з переділом ринку роздрібної торгівлі. Мережа "Велмарт" належить компанії бізнесмена Романа Луніна Retail Group, яка посідає одну з провідних позицій серед українських ритейлерів. Бізнес Луніна, що продовжує набирати обертів, неодноразово потрапляв під приціл уваги головних конкурентів - власників торгової мережі "Епіцентр" Олександри та Галини Герег. Ходять чутки, що бізнесмен вже декілька разів відкидав пропозиції однієї із найзаможніших сімей країни продати їм компанію.
Нардеп зі своєю дружиною на протязі багатьох років успішно розвивають величезну бізнес-імперію. Гереги підім'яли під себе практично весь ринок будівельних матеріалів України, а також активно освоюють агропромисловий сектор, сферу розваг і навіть енергетику. Таких успіхів їм допомогли досягти тісні зв'язки з урядовою верхівкою країни, що лобіюють бізнес-інтереси "сімейного підряду". Завдяки адмінресурсу Гереги отримують мільярдні держзамовлення, усувають конкурентів, захоплюють ринки та провертають афери з перепродажем гуманітарної та військової допомоги.
Зрозуміло, що ця співпраця приносить непогану вигоду й владі. Повністю ігноруючи свої передвиборчі обіцянки позбавити країну від панування олігархії, Зеленський та його Офіс використовує "кишенькових" бізнесменів в інтересах власного гаманця. Очевидно, що подружжя Герег багато платить за лояльність правлячого режиму, ділячись процентом з отриманого прибутку. Крім того, ОП має прекрасну можливість збільшувати доходність бізнесу наближеної до Банкової олігархії, зосереджуючи в її руках активи найбільш прибуткових секторів економіки. Схема проста і перевірена часом: ринок підминають під певного гравця та захищають від конкурентів.
Не виключено, що зараз саме це відбувається і з українським ритейлом, який на відміну від більшості інших галузей залишається доходним навіть в умовах воєнного часу. Така прибутковість не могла залишитися без уваги правлячої еліти. В умовах, коли міжнародна допомога скорочується, а корупційні лазівки прикриваються під тиском західних партнерів, представники ОП змушені шукати нові способи збагачення. Монополізація ринку роздрібної торгівлі може принести гарні дивіденди владі: мало того, що потік прибутку буде спрямований в одні руки, так ще можна й безпосередньо впливати на формування цінової політики, не залишаючи покупцям альтернативи. А незговірливих бізнесменів наче Луніна "ліквідують" звичними інструментами - шантажем і тиском. Хакерські атаки, інформаційні кампанії з дискредитації, організація перевірок контрольно-наглядовими органами, фабрикація звинувачень та інші провокації - з усім цим може зіткнутися не тільки компанія Retail Group та її власник, але й інші гравці ринку.