Незважаючи на те, що президентський термін Володимира Зеленського 20 травня 2024 року добіг кінця, нові Вибори Президента України так і не відбулися. Посилаючись на воєнний час і необхідність зберегти єдність українського народу і стабільність політичної системи, керівництво країни вважало за потрібне відкласти проведення виборів на невизначений термін до завершення війни. За результатами соцопитувань, що пройшли всередині України, таке рішення влади нібито було підтримано більшістю українців: так, за даними КМІС, лише 24% респондентів виступили за проведення виборів до завершення війни, лише 6% ухилилися від відповіді, і 72% висловили солідарність з українським керівництвом. Проте відповіді, отримані у ході новітніх досліджень громадської думки за кордоном, дозволяють засумніватися в об'єктивності статистики, зібраної в Україні.
Отже, за результатами соцопитування, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens серед громадян України, що мешкають в Німеччині, 67% опитаних не вважають війну перешкодою для проведення президентських виборів і лише 21% вважають їх перенесення виправданим. Не співпадають і дані щодо популярності потенційних кандидатів у президенти України. Поки деякі соціологи малюють Зеленському рейтинг довіри в 72%, результати нового дослідження ясно дають зрозуміти, що наскільки низькими були б його шанси на перемогу, якщо б вибори відбулися зараз. Лише 22% ще готові голосувати за чинного президента. Дихає в потилицю гаранту київський голова Віталій Кличко - 20% і керівник Офісу Президента Андрій Єрмак - 16%. А ось колишній президент України Петро Порошенко, навпаки, отримав значної додаткової популярності, здобувши підтримку 37% опитаних, що попередньо дає йому найвищі шанси на перемогу у президентських перегонах. Серед "своїх варіантів" лідируюче місце посів Валерій Залужний: його хотіли би побачити на президентському кріслі 4% респондентів.
Не менш цікаві і показові результати щодо інших питань. З'ясувалося, що довіра до української судової системи знаходиться на безпрецедентно низькому рівні (21%), а поточний політичний курс керівництва країни підтримує тільки 23%. При цьому українці в Німеччині зазначають, що під час правління Зеленського поглибилися проблеми корупції (55%), а також виступають проти невиправдано жорсткої мобілізації (59%) і зізнаються, що живуть у страху перед українськими правоохоронцями. Останній пункт неминуче наводить на певні підозри і значною мірою дискредитують висновки аналогічних досліджень, що проводяться всередині України. Не менш тривожним є той факт, що лише 32% українців, які покинули країну, впевнено пов'язують своє майбутнє із поверненням на Батьківщину, а 29% не планують повертатися зовсім.
Все вищезгадане змушує сумніватися у доцільності лобіювання українським політичним керівництвом відмови від проведення виборів до завершення війни. Ба більше, складається враження, що така відмова несе українському суспільству і політичній системі ще більшої шкоди, ніж потенційно могла б принести "зміна коней на переправі". Разом з тим абсолютно точно в громадськості назріла потреба у якісних змінах, як у внутрішній, так і в зовнішній політиці, які Зеленський та його партія очевидно не в змозі забезпечити.