Останні події в Україні збурили громадськість s свідомість звичайних громадян. І знову політики намагаються роз’єднати українців. Протести, заяви політиків, справжні бойові дії та кровопролиття у Києві розділили наших громадян на тих, хто підтримує протестувальників і тих, хто рішуче засуджує.
Хвиля народного бунту докотилася і до нашого рідного Житомира. Зазвичай мирне наше місто перетворилося на такий собі плацдарм «запеклих» подій. Лише за два останніх місяці в Житомирі було скоєно близько 17 випадків нападу на активістів Євромайдану та провокацій в їх бік.
На тому тижні обурений натовп намагався взяти штурмом приміщення облдержадміністрації. В хід пішли вибухові пакети та навіть відбулася сутичка протестувальників з працівниками міліції. Справжнім резонансом стала інформація про затримання житомирянами невідомих, які намагалися викрасти активіста Євромайдану прямо в центрі міста. Ось чому вся увага житомирян сьогодні прикута до останніх політичних подій як в Житомирі, так і в цілому по країні.
Вслід за Житомиром, по області почали створюватися такі собі «народні ради». Житомиряни у захваті – нарешті буде справжня народна влада! Але як показує практика, більшість звичайних громадян і активістів, не до кінця усвідомлюють, що це таке і які функції повинні виконувати ці «народні ради». Так, багато хто з житомирян повірив, що створена Народна рада Житомира – це дійсно представницький орган громади, який перейме на себе функції недієвої влади. Але практика, на жаль показує, що це не так. Дехто з громадських діячів вже заявив, що новостворені «народні ради» - це звичайна гра «політиканів», аби переформатувати владу і фінансові потоки «під себе».
Тому редакція «Житомирські новини» звернулася за коментарем до відомого громадського діяча нашого міста, екс-голови Громадської ради при ОДА, члена правління Житомирської обласної спілки ветеранів Афганської війни Олега Умінського.
Олег Феліксович, який приймає активну участь в засіданнях громади та Народної ради, одразу ж розмежував: справжня «Народна рада» - це дорадчий орган громади, який дійсно спроможний впливати на владу. А «народна рада», котра була створена з числа депутатів міськради – є звичайною депутатською групою. Якщо з депутатською групою більш-менш все зрозуміло, то з приводу Народної ради, яка б відстоювала інтереси громади, Олег Умінський пояснив наступне.
«Сьогоднішні події, які відбуваються в країні і безпосередньо у Житомирі, це безперечно крок вперед. Сьогодні відбувається створення народних рад громад. На мій погляд Народна рада, це є дорадчий орган і може бути у вигляді Громадського об’єднання або громадського формування. Тому що все, що відбувається - має позитив лише тоді, коли діє у правому полі», - вважає громадський діяч.
«Є виконком міської ради, є міська рада, є депутати. Всі вони - були законно обрані. Виконком міської ради - він обирається депутатами. Чому б цій Народній раді, яка сьогодні зібралася, і в яку увійшли активні люди міста, не надавати рекомендації кандидатам, які можуть увійти у склад виконкому Житомирської міської ради. Адже в Народну раду входять люди, які небайдужі до сьогоднішньої ситуації. Ці люди хочуть змін, вони втомилися від ситуації, в якій ми перебуваємо», - висловлює своє бачення Олег Умінський.
За його словами, згідно «Закону України про місцеве самоврядування», виконком міської ради формується за поданням міського голови і голосується депутатами міської ради. Але рекомендації може давати і Народна рада.
«Що таке місто Житомир? Житомир – це 300 тисяч мешканців, які одне одного знають, якщо не прямо, то через друзів. В моєму баченні, Народна рада приймає для себе певні критерії, наприклад членом виконкому не може бути депутат ради будь-якого рівня. Це – не суперечить законодавству і ця норма може зменшити рівень політичної корупції у місцевій владі. Тому, чому вона не може бути? Але Народна рада може сама приймати, по якому критерію відбирати. Критеріїв може бути і більше. І коли ми говоримо про переформатування міськвиконкому, тоді, наприклад, я даю рекомендацію Іванову Івану Івановичу на участь в виконкомі і подаю таку заявку до Народної ради. Народна рада зібралася, вони подивилися, чи ця людина підходить по критеріям, які сама ж Народна рада обрала і коли ця людина пройшла всі ці критерії, вона може бути рекомендована міському голові. У свою чергу міський голова отримує ці рекомендації і, відповідно до вакансій, приймає рішення, хоча рекомендованих кандидатів може бути і сто і двісті. Якщо є двісті рекомендованих кандидатів, так ось міському голові подаються ці двісті кандидатів, а він вже разом з депутатами вирішує кого обрати. Це і є на мій погляд народовладдям, коли міський голова, коли депутати, які обрані громадою міста Житомира, виконують накази громади, виконують накази своїх виборців», - підкреслює громадський діяч.
«Народні обранці повинні виконувати накази своїх виборців і тому немає ніяких перешкод щоб так зробити. І це буде справді той діалог, який може врегулювати ситуацію в тому числі і в Житомирі. Немає ніяких контраргументів і ніякої неузгодженості щоб цього не робити», - наголошує Олег Умінський.