Сьогодні на рівні вищого керівництва держави все частіше експлуатується тема децентралізації влади, як шляху до вирішення численних проблем, пов’язаних з недостатнім рівнем повноважень регіонів. Жодним чином не ставлячи під сумнів необхідність проведення реформ децентралізації, Партія розвитку України застерігає: сьогодні концепція децентралізації розробляється центральною владою без ефективного діалогу з регіональними елітами і громадськістю. Таким чином існує реальна загроза, що проведена зверху реформа місцевого самоврядування може не вирішити викликів, що стоять перед Україною.
Так, сьогодні рідко згадується про наявні ризики від запровадження масштабних бюджетних новацій, яким має передувати глибокий розрахунок фінансової та адміністративної спроможності регіонів виконувати нові додаткові функції. Як приклад, у суспільстві може виникнути чимало проблем з передачею на місцевий рівень здійснення централізованих видатків медичного характеру. Це може призвести до проблем із отриманням громадянами на належному рівні відповідного медичного обслуговування, оскільки кожна державна медична програма Міністерства охорони здоров’я України (туберкульоз, СНІД, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, гепатит С, В, склероз, онкозахворювання, напрями гемофілія, трансплантація, нефрологія) має свою специфіку.
Так, передача на місця функцій щодо соціально небезпечних захворювань (туберкульоз, СНІД) може зруйнувати існуючу систему управління у цій сфері, узгоджену з міжнародними інституціями – донорами, у результаті чого Україна ризикує втратити багатомільйонні ресурси від Глобального фонду ООН, а виконання програми з трансплантації, виходячи з світового та європейського досвіду, повинно базуватися на системних загальнодержавних засадах.
Інші програми вимагають високої маневреності у передачі коштів з однієї програми на іншу, з одного регіону в інший. Неврахування цих особливостей призводитиме до постійних перебоїв у забезпеченні пацієнтів життєво-необхідними ліками, а у найгірших випадках – матиме наслідком підвищення смертності окремих категорій населення саме через неналежне забезпечення ліками.
Оосбливої уваги потребує актуальне для Житомирщини питання передачі на фінансування до місцевих бюджетів медичних закладів "Укрзалізниці", які доцільно вирішувати і кореспондувати з ключовими аспектами медичної реформи, що реалізується в Україні з 2010 року, та структурною реформою "Укрзалізниці" відповідно до Державної цільової програми реформування залізничного транспорту на 2010-2019 роки.
Пропозиція щодо передачі на місцевий рівень фінансування спеціалізованих медико-санітарних частин МОЗ України не враховує різні функціональні призначення цих установ та, відповідно, можливість фінансування окремих з таких установ на місцевому рівні.
Висновок очевидний: ресурси місцевих бюджетів мають бути достатніми для фінансування власних і делегованих повноважень місцевих властей. Тому, виходячи з моделі децентралізації, необхідно не лише внести зміни до Бюджетного кодексу та перерозподілити бюджетні повноваження між рівнями влади, передавши частину таких повноважень місцевій владі, а й, що дуже важливо, створити дієві стимули для місцевої влади розвивати економіку громади, регіону.