В Житомирі представники опозиції та мітингуючи створили Народну раду міста та Народну раду області. Що це за «народні ради» і які вони мають функції, статус – останнім часом все більше житомирян задають собі питання.
За коментарем редакція «Житомирські новини» звернулася до нашого відомого земляка, народного депутата України, екс-спікера Верховної ради Володимира Литвина.
Володимире Михайловичу, будь ласка прокоментуйте створення Житомирської міської та обласної «Народної ради» з числа депутатів-опозиціонерів. Ваше бачення: чи законно це і до чого може призвести така Народна рада. Чи дійсно громада отримала важелі контролю над владою. І як за Вашими думками що саме відбувається сьогодні в Україні
Україну охопив протест людей до того свавілля, яке відбувається у державі. Протест проти корупції, проти беззаконня, економічного зубожіння, неподобств у системі судочинства, простіше кажучи – проти злиденного життя! Люди вже не можуть чекати покращення, яке ніяк не настане. Життя не можливо перечекати.
Іскрою, яка запалила вогнище, став реверсний рух влади щодо підписання Угоди про асоціацію з Європейським союзом. Події, які мали місце потому, в тому числі захоплення адмінбудівель, відбувалися за інерцією, як відповідь на відсутність своєчасного реагування влади на вимоги громадян. Імпульсу подіям, звичайно, надали радикально налаштовані групи. До речі, про неминучість таких подій я попереджав, виступаючи з трибуни Верховної Ради України ще 3 грудня минулого року (ВІДЕО). Не почули, та й не дивно, оскільки право бути почутими у Верховній Раді є не у всіх.
Як наслідок така недалекоглядність та неспроможність об’єктивно оцінити настрої людей спровокували трагедію. Той мій виступ був попередженням, який проігнорували, тому зараз стоїмо на краю прірви. Неодноразово вносив пропозиції, у тому числі у вигляді проектів рішень. Реакції – нуль. Що стосується створення Народних рад. Певним чином можна говорити про наміри самоорганізації, що безумовно є спробою контролювати перебіг подій.
Хоча я й далекий від думки, що все відбувається спонтанно, без певного сценарію. Також навряд чи є підстави констатувати, що протестувальники отримали важелі контролю над владою. Правильніше буде сказати, що вони вдало опановують механізми тиску, змусивши владу, нарешті, оцінити величину можливої загрози.
Фактично народні ради – це міжфракційні об’єднання з усіма правами і можливостями, які з цього факту можна здобути.