RSS
Четвер, 18 липня 2024, 21:01
Суспільно-інформаційний ресурс громади
Фахівці ДСНС та ювенали не припиняють проведення профілактичної роботи, що спрямована на запобігання нещасним випадкам на водоймах у зимовий період.
Житомирщина разом з усією країною допомагає жителям Херсонщини, які опинилися під загрозою через терористичний акт росіян на Каховський ГЕС.
Символічно, що це відбулося саме в Овручі, адже ця громада найбільше постраждала від російських бомбардувань.
Хлопці та дівчата навчаються у ліцеї № 28. З ними також друг з ліцею № 16. Разом вони влаштували імпровізований блокпост, на якому збирають кошти на допомогу нашим захисникам.
Сергій Кузьміних
Хто вийде переможцем: армія чи ухилянти?!

Чи існує в Україні чесна журналістика? На щастя, ще досі існує. Ми знаємо приклади справжніх профі, ...

Віктор Третяк
Погляд на ситуацію з мобілізацією очима співробітника ТЦК

Усі канали та пабліки зараз тільки й роблять, що розповідають про свавілля військкомів, про те, як ч...

Anton Reshetnyuk
ПАМ’ЯТАТИ, РОЗУМІТИ І ПЕРЕМАГАТИ!

Вже  за  тиждень на календарі замайорить дата, яка у свідомості багатьох поколінь українці...

Вектор Читача
Бібліотекар. Книжка. Подія

Шановні друзі! Цьогоріч Житомирська обласна бібліотека для дітей та юнацтва святкуватиме свій 85-річ...

Житомирські новини
Житомирський десатник розповів, з чого ефективніше знищувати ворожі повітряні цілі
Житомирський десатник розповів, з чого ефективніше знищувати ворожі повітряні цілі
Поліцейські пропонують долучитись усім охочим, у першу чергу студентській молоді, до превентивної роботи та підвищення правової обізнаності суспільства. Конкурс триватиме до 12 травня та має на меті створення низки соціальних роликів із порадами, як уберегтися від шахраїв. Продаж неіснуючих товарів, телефонні шахрайства, псевдоволонтерство – найпопулярніші схеми, до яких вдаються ошуканти. Чи не щодня до поліції Житомирщини надходять повідомлення від потерпілих про те, що вони стали жертвою кіберзлочинців.
В Україні продовжено запис до 8 бригад «Гвардії наступу»: «Сталевий кордон», «Червона калина», «Лють», «Рубіж», «Спартан», «Кара-Даг», «Буревій», «Азов». Вони мають зміцнити українські сили під час майбутнього контрнаступу та звільненні територій від ворога. Це бригади Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби. «З ворожою піхотою в нас розмова коротка. Тільки вони починають штурм – одразу отримують по зубах і бажання штурмувати наші позиції відпадає. Ми їх навіть іноді чекаємо. Але недооцінювати ворога не варто», — боєць бригади «Рубіж».
Посміхнись  
- Заходить житомирянка в рибальський магазин та запитує продавців. - Скажіть будь ласка, у вас вудки для лову риби є? -...

Дмитро Рогожин: «Зимувати доведеться в екстремальних умовах»

29.06.2014 21:35

Через припинення Росією постачання газу Україні в нашій державі склалася надзвичайна ситуація з енергетики, щодо чого йдеться у відповідних документах найвищого рівня. У свій час випробування енергетичним голодом пройшли прибалтійські республіки колишнього СРСР. Сьогодні, очевидно, настала черга України…

Як виживатиме в умовах газової блокади КП «Житомиртеплокомуненерго», чи матиме Житомир в зимовий період тепло в домівках і установах? Як протистояти газовій блокаді Росії? – про це розмова кореспондента «Міста» із директором підприємства Дмитром Рогожиним.

- Дмитре Володимировичу, з усіх посадовців нашого міста Ви, як ніхто інший, у силу виконання обов’язків керівника теплопостачального підприємства найбільш наближений до відомств країни, що опікуються її енергетикою, часто буваєте там у високих кабінетах, тож, певно, маєте власне бачення важелів мінімізації труднощів прийдешнього опалювального сезону. Поділіться ними, будь ласка.

- На мою думку, у першу чергу порядок у своїй структурі має навести НАК «Нафтогаз України»: детально розібратися з балансом газу власного виробництва. Однозначно треба заборонити його експорт та використання не за цільовим призначенням, насамперед, у промислових цілях. Україна добуває близько 20 млрд куб.м газу на рік, і його цілком достатньо для побутового використання, обігріву житла, шкіл, лікарень, дитячих садків, інших об’єктів бюджетних установ. Держава мусить забезпечити чіткий контроль за використанням кожного кубічного метра газу власного виробництва і жорстку відповідальність за його розбазарювання.

По-друге, треба також припинити експорт вугілля і деревних пілетів та використовувати їх винятково для потреб внутрішнього енергетичного ринку. Між іншим, Житомирщина є основним виробником пілетів. Їхня якість відповідає європейським стандартам. Пілети ми продаємо за кордон досить дешево, а російський газ купували за найвищою у Європі ціною. Таке господарювання і неправильне, і нераціональне, і безтолкове…

- У вирішенні питання економії природного газу КП «Житомиртеплокомуненерго» - одне із провідних у своїй галузі в Україні. Як вдалося здобути це визнання?

- Користуючись нагодою, дякую колективу нашого підприємства, який, справді, зумів протягом минулого року зменшити використання газу на 15%. Такий показник має лише Львів, усі інші міста – нижчий.

Є кілька блоків у підходах щодо економії газу. Щонайперший і найшвидший за віддачею – це переобладнання низькоефективного газового господарства у високоефективне. Ми цим шляхом, а він до того ж є і найдешевшим, йдемо кілька років поспіль, завдяки чому застарілих фізично і морально котлів НІІСТУ-5 у нас залишилось всього близько 2%. Натомість встановлюємо котлоагрегати з ККД не 77%, а 92-93%. Також запровадили сучасні системи горіння, а контроль за роботою усіх агрегатів і системи теплопостачання здійснюємо в автоматичному режимі. Нам залишилося модернізувати котельні на вулицях Максютова, 15, Щорса, 96, Домбровського, 30, і ми назавжди позбудемося багаторічної проблеми низькоефективного виробництва тепла.

Звичайно, у нас є підстави радіти результатам колективної праці: позаторік економія газу становила 12%, минулого року – 15%... Динаміка досить пристойна. За нею протягом трьох років ми зможемо вийти на економію 50% природного газу.  Але на цьому цей резерв себе вичерпує. Тому важливо паралельно із впровадженням нових котлоагрегатів і модернізацією всього, що пов’язане із виробництвом тепла, освоювати й інші можливі резерви енергозбереження.

Наприклад, високоефективним є використання так званих енергоакумулюючих установок на нічному тарифі електроенергії, що підтверджує робота котельні на вул.Сабурова. Нічний тариф вартості електроенергії стосовно денного має коефіцієнт 0,4, тобто у 2,5 раза дешевший. Нагріваючи воду вночі, ми денної пори подаємо її із резервуара-накопичувача споживачам і маємо економію коштів за електроенергію. Ці проекти щодо гарячої води дуже вигідні для обслуговування бюджетних установ, насамперед, лікарень, шкіл і дитячих садків. У наших планах на найближчу перспективу реалізувати три таких проекти.

Далі – проект із запровадження теплових насосів, що працюють на повітрі, їх ще називають літніми тепловими насосами. Хоча цей проект і менший за обсягом економії енергоносіїв, проте він також дуже високоефективний. Міні-насоси працюють на вул.Київська, 25, зараз ставимо їх на вулицях Домбровського, 30, Хлібна, 37. Плюс геотермальні теплові насоси там, де природні умови дозволяють використовувати тепло землі цілорічно. Поставимо їх у котельнях на вулицях Офіцерська, 9, Максютова, 15.

- Газова блокада – це і необхідність переходу на альтернативні джерела нагрівання теплоносія…

- Програмою співробітництва з іноземними інвесторами заплановано пуск у 2015 р. двох котлоагрегатів, що працюватимуть на щепі і пілетах: на вул.Коростишівська, 2 – за кошти ЄБРР і на вул.Щорса, 96 – за кошти швейцарського фонду співробітництва. На щепі і деревних пілетах працюватимуть когенераційні установки. Наприклад, альтернативні агрегати потужністю 8 мегават запрацюють на РК-5: поставимо там парову турбіну з генератором і вироблятимемо власну електроенергію на щепі. У проекті з міжнародного співробітництва закладено будівництво міні-заводу із виготовлення щепи.

- Звідки брати щепу і деревні пілети?

- Використовувати будівельний ліс як джерело альтернативного опалення було б і грішно, і злочинно. Для цього підходящими є відходи деревопереробної промисловості, насадження, що підлягають видаленню в лісах і лісосмугах, а також так звана біологічна лоза. Вирощування біолози, як альтернативного джерела енергії, в багатьох країнах поставлено на промислову основу і є цілою високоприбутковою галуззю. У нас більш ніж достатньо малородючих і занедбаних земель, що мають стати масивами з вирощування біологічної лози.

Треба визнати, що в Україні практично відсутня будь-яка логістика щодо альтернативної сировини. Те, що робиться, - зовсім дріб’язок. Разом з тим, робота  котлів на пілетах - це менше 1% потужностей нашого підприємства. Треба будувати ТЕЦи на базі районних котелень, що повністю виключають використання природного газу. Ці проекти коштують близько 40 млн євро, яких у держави немає. Тому ми говоримо про 15 млн євро кредиту ЄБРР, 13 млн євро – від швейцарського фонду, НЕФКО і «Демо України» - понад 1 млн євро.

- Якщо їх додати, то всеодно цих позичок замало, потрібні інші інвестори. Як їх привабити?

- Треба активно працювати з усіма потенційними інвесторами. Не так, як це було раніше: брали підприємство у концесію, відмивали гроші і за рахунок цього наживалися, а потім «вижате» підприємство залишали напризволяще. Спершу все має бути чітко прораховане, потрібно обрати сучасну технологію, а не морально застарілу за корупційними схемами, і лише після цього вступати у перемовини з інвесторами.

Ми маємо докорінно поміняти підходи щодо співпраці з приватними інвесторами. Поміняти насамперед у наших головах. Норми Закону України «Про державно-приватне підприємництво» і «Порядок залучення інвестицій» спрацьовують з ефектом навпаки – є гальмом співробітництва. Складається враження, що ці законодавчі акти чиновники писали лише для того, щоби до них ішли з проектами і грошима та місяцями оббивали у них пороги…

- Наша область багата покладами торфу, з кожним роком зростає виробництво зернових культур, а отже - більше соломи… Що скажете про ці джерела енергоносіїв?

- Торф є канцерогенним видом палива, має неконтрольовані вкраплення метану і природного газу, що таять небезпеку вибуху. Тому торф можна використовувати у котельнях підприємств, скажімо, цементного чи деревообробного виробництв, що розташовані подалік від населених пунктів.

Інша справа – солома, якої в Україні, як в однієї з провідних країн-виробників зерна, є колосальна кількість. Із близько 50 млн тонн щорічної соломи 30 млн її йде на сільськогосподарські потреби, а решту – 20 млн тонн – можна і треба використовувати як альтернативне паливо. Проте не все так просто, як видається на перший погляд. Солому необхідно спалювати у дуже високому температурному режимі, щоб уникнути шкідливих окислів і забивання решіток та екранів котлів. У соломі майже 60% калію, що при згорянні перетворюється у пастоподібну масу. Тобто потрібна висока і дороговартісна технологія. Тим не менше її успішно застосовують на спалюванні цукрової тростини у ряді африканських країн, Таїланді, Ефіопії і ін. Використання соломи як альтернативного палива – цілком вигідне і в Україні…

Разом з тим, на мою думку, в умовах України найкращу перспективу має вугілля, оскільки його є достатня кількість, вугілля йде навіть на розрахунок з оплати праці. Треба масово відновлювати вугільні ТЕЦ, але не на основі газо-пилового спалювання, а так званого риштового спалювання, коли вугілля йде на решітку через попередньо нагріте повітря, потім падає у водяну ванну, завдяки чому пиловипилювання зменшується майже на 80%. У добрій нагоді нам може стати досвід Польщі, яка найкраще користується вугіллям як альтернативним природному газу джерелом енергії.

- Дмитре Володимировичу, багато житомирян бажають мати у своїх квартирах автономне опалення. Що порадите їм у теперішніх умовах газової блокади України?

- Автономний обігрів житла, якщо проаналізувати його історію в Житомирі, з’явився через те, що були перебої в централізованому постачанні тепла і гарячої води. Якщо житомирянам буде вигідніше одержувати тепло і гарячу воду від індивідуального теплового пункту будинку, а модернізація теплопостачання йде саме в цьому напрямку, то потреба в автономному опаленні відпаде сама собою. Колишня перевага порівняно дешевшого обігріву житла власним котлом сьогодні тане на очах. Децентралізація теплопостачання втратить сенс, навпаки, відбудеться його максимальна централізація, що ми бачимо у розвинених країнах Західної Європи.

- І наостанок, що має робити житомирянин-споживач послуг Вашого підприємства, аби мінімізувати негативні наслідки зупинення Росією постачання Україні газу?

- Робити все у можливостях кожного, щоб максимально зменшити втрати тепла у будинку, де мешкає його сім’я. Утепленням можна у два рази і більше зменшити споживання тепла. У Житомирі є багатоквартирні будинки, де обігрів 1 кв. м житла обходиться у 10-11 грн на місяць, а є, де 3,8-4 грн. Що, де і як утеплювати, найкраще знають ті, хто приживає у цьому будинку. Вже сьогодні треба подбати про максимальне утеплення дахів, сходових клітин, вікон, дверей, стін тощо. Ніхто ні за кого ці роботи не виконає. Зимувати доведеться, по суті, в екстремальних умовах…

- Дякую за розмову.

- Будь ласка.

Газета «Місто», Антон БЕЗДІТКО

Житомирські новини