RSS
Четвер, 28 березня 2024, 19:44
Суспільно-інформаційний ресурс громади
Фахівці ДСНС та ювенали не припиняють проведення профілактичної роботи, що спрямована на запобігання нещасним випадкам на водоймах у зимовий період.
Житомирщина разом з усією країною допомагає жителям Херсонщини, які опинилися під загрозою через терористичний акт росіян на Каховський ГЕС.
Символічно, що це відбулося саме в Овручі, адже ця громада найбільше постраждала від російських бомбардувань.
Хлопці та дівчата навчаються у ліцеї № 28. З ними також друг з ліцею № 16. Разом вони влаштували імпровізований блокпост, на якому збирають кошти на допомогу нашим захисникам.
Віктор Третяк
Погляд на ситуацію з мобілізацією очима співробітника ТЦК

Усі канали та пабліки зараз тільки й роблять, що розповідають про свавілля військкомів, про те, як ч...

Anton Reshetnyuk
ПАМ’ЯТАТИ, РОЗУМІТИ І ПЕРЕМАГАТИ!

Вже  за  тиждень на календарі замайорить дата, яка у свідомості багатьох поколінь українці...

Вектор Читача
Бібліотекар. Книжка. Подія

Шановні друзі! Цьогоріч Житомирська обласна бібліотека для дітей та юнацтва святкуватиме свій 85-річ...

Віктор Мельниченко
Сесія Новогуйвинської ради, попри перешкоди, прийняла ряд важливих для громади рішень

Чергове засідання сесії Новогувинської селищної ради пройшло на підвищених тонах. Частина депутатів ...

Житомирські новини
Житомирський десатник розповів, з чого ефективніше знищувати ворожі повітряні цілі
Житомирський десатник розповів, з чого ефективніше знищувати ворожі повітряні цілі
Поліцейські пропонують долучитись усім охочим, у першу чергу студентській молоді, до превентивної роботи та підвищення правової обізнаності суспільства. Конкурс триватиме до 12 травня та має на меті створення низки соціальних роликів із порадами, як уберегтися від шахраїв. Продаж неіснуючих товарів, телефонні шахрайства, псевдоволонтерство – найпопулярніші схеми, до яких вдаються ошуканти. Чи не щодня до поліції Житомирщини надходять повідомлення від потерпілих про те, що вони стали жертвою кіберзлочинців.
В Україні продовжено запис до 8 бригад «Гвардії наступу»: «Сталевий кордон», «Червона калина», «Лють», «Рубіж», «Спартан», «Кара-Даг», «Буревій», «Азов». Вони мають зміцнити українські сили під час майбутнього контрнаступу та звільненні територій від ворога. Це бригади Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби. «З ворожою піхотою в нас розмова коротка. Тільки вони починають штурм – одразу отримують по зубах і бажання штурмувати наші позиції відпадає. Ми їх навіть іноді чекаємо. Але недооцінювати ворога не варто», — боєць бригади «Рубіж».
Посміхнись  
- В одній зі шкіл Житомира: «УРА! Канікули!» - кричали вчителя. І, підкидуючи у повітря порфтелі та збиваючи на своєму...

Євгеній Демчик: «Житомиру надто дорого обходиться заступник мера Ткачук»

11.03.2016 12:58

Новини Житомира - У Житомирі пройшов транспортний форум за ініціативи заступника міського голови Дмитра Ткачука, на якому презентували транспортну концепцію міста. Ми попросили прокоментувати запропоновані нововведення нинішнього профільного заступника мера, його попередника, Євгенія Демчика.

- Нещодавно в Житомирі пройшов транспортний форум, як ви можете оцінити його результати?
- Я не був на форумі особисто, але, звичайно, слідкував за новинами. Мені дивно було читати, наприклад, про те, що влада вперше задумалась про вело та пішохідні доріжки, адже коли я був заступником, ми готували саме таку концепцію розвитку транспортної системи міста. Вона була презентована на сесії міської ради і нинішній заступник мера Дмитро Ткачук був на ній присутній.
Окрім зазначеного, ми ще пропонували систему єдиного квитка, яка зараз у презентації на форумі виглядає абсолютно інакше.

- Що ви маєте на увазі?
- Ткачук хоче вводити єдиний квиток лише в ТТУ. Це абсолютно недоцільно і така концепція вже провалилась у Києві. Ми ж пропонували створити комунальне підприємство по збору виручки в усіх видах транспорту, в тому числі і в маршрутках, встановити обладнання і самим збирати виручку. А перевізникам і ТТУ оплачувати кілометри пробігу і виконання графіків. Проїхав свої кілометри, виконав графіки, дотримувався інтервалу руху – отримай свої кошти. Тільки при такій системі квиток стане дійсно “єдиним” і його запровадження не зустріне супротив від перевізників, а навпаки вони ще і погодяться фінансово допомогти запровадженню такої системи. До речі, в це підприємство змогли б перейти працювати контролерами і кондуктори з ТТУ. Це також могло б допомогти вирішити проблеми з перевезеннями пільговиків. Вони б також мали електронний квиток зі спеціальною програмою.
Це вигідно і житомирянам, і перевізникам. Житомиряни можуть обирати будь-який зручний для себе транспорт. 
Тільки в такому вигляді єдиний квиток буде ефективно працювати. Вводити його для ТТУ – це просто витрата бюджетних коштів, яка не дасть результатів.

- Влада постійно говорить про пріоритет комунального транспорту. Так було і коли ви були заступником, і з вашим наступником. Коли ці слова були ближчі до реальності?
- ТТУ – це, звичайно, окрема тема транспортної концепції. Щоб відповідь на ваше запитання була зрозумілою, наведу декілька цифр. За рахунок оптимізації маршрутів та розмежування зупинок, яке ми робили, виручка ТТУ підвищилась до 97-100 тис. гривень в день. Зараз ледь збирають 80 тис. гривень. За 5 днів, коли з Київської забрали маршрутки, ми додатково зібрали 85 тис. гривень. І якщо б транспорт продовжив працювати по такій схемі, то це були додаткові 5 млн. гривень на рік, які би практично покрили проблеми ТТУ.

- Чому концепція змінилась? Адже тоді ви працювали з Сергієм Сухомлиним, як із першим заступником, тепер він – міський голова. Тоді він підтримував ваше бачення?
- Так, тоді ми все це погоджували і Сергій Іванович бачив розвиток транспорту міста так само. Для мене загадка, якщо чесно, що змінилось і чому він надав Дмитру Ткачуку такі повноваження, коли він може перекреслювати напрацювання та вводити щось абсолютно недоцільне та ще й позиціонувати це як щось нове і ледь не революційне. А насправді, це відкидає розвиток транспортної структури міста, як мінімум, на 3 роки назад.
Мені не зрозуміло, чому зараз закривають очі на той відкат по виручкам, який відбувся в ТТУ з 97- 100 до 80 тис. гривень в день. Мені здається, що мій наступник дорого обходиться місту з огляду на зарплату понад 10 тис. гривень та ті збитки, які під його керівництвом несе комунальне підприємство. Я сподіваюсь, що це тимчасова ситуація, хоча вона вже затягнулась на 3 місяці, і Сергій Сухомлин нарешті зверне увагу на дії свого заступника.

Житомирські новини