Нагадаю, нещодавно у місті Люблін відбулася зустріч прем’єр Міністра Польщі Єви Копач, Президента міста Люблін Кшиштофа Жука з журналістами та жителями міста. Керівники відповіли на запитання для єдиного представника засобів масової інформації з України.
Раніше Єва Копач говорила, що «якщо ми хочемо Україні допомогти, то сьогодні Європейський союз як ніколи мусить говорити одним голосом у справі України». Те ж саме вона повторила у Любліні, відповідаючи газеті «Місто» на запитання про допомогу Києву. Прем’єр-міністр підкреслила, що лише в такому випадку допомога для України буде «не вдавана, але добросовісна».
«Ми допомагатимемо в тих просторах, які ми задекларували: реформи по децентралізації влади, підтримка реформ по утворенню малих і середніх підприємств, боротьба з корупцією», - говорила прем'єр.
Політик зазначила, що Україна мусить також сама собі допомагати. Від того, яким буде парламент в Україні залежить ефективність подальших реформ. Декілька слів вона сказала про свою розмову з Президентом України Петром Порошенко 17 жовтня: «український президент відкритий на те, щоб користувати з допомоги, якою запропонувала також Польща, у всіх господарських змінах”.
Як проінформувало Польське радіо, прем’єрка Польщі позитивно оцінює результати парламентських виборів в Україні. Як каже польська політик, у виборах перемогли проєвропейські та прореформаторські сили. Тому, – вважає Ева Копач, – Президент України має шанс втілити у життя виборчі гасла: «Результат виборів в Україні свідчить про те, що перемогли передусім проєвропейські, прореформаторські сили. Якщо буде швидко створено уряд, то існують чималі шанси на швидке проведення рефом, про які говорив президент Петро Порошенко. Він про це говорив як в Україні, так і за кордоном, зокрема, під час зустрічі зі мною у Мілані, а також під час свого візиту до Польщі».
P.S.:
Слова нової польської прем'єр про прагнення Варшави виступати «одним голосом з Європейським Союзом у справі України» найкраще сприйняли в Німеччині. Німецька преса швидко підхопила риторику, поєднавши з антиамериканською, – Європа не може діяти на Україні «під дудочку Вашингтона». Іронічно додала б, що для них, певно, найкраще було б, аби весь Євросоюз танцював під дудочку Берліна, і не лише в справі України.
Ставлення польського суспільства до України і її прозахідних прагнень ще ніколи не було настільки позитивним. Так відбувається навіть незважаючи на численні ініціативи російських пропагандистів в Польщі і в світі. Громадянська платформа, яка бачить лише власні інтереси і рейтинги не зігнорує цього факту. В великій мірі саме від позиції Києва залежить, чи Варшава почне, врешті, вести більш незалежну від Берліна закордонну політику. Все вказує на те, що подальше зближення Польщі і України так само небажане в Росії, як і в Німеччині. Будемо сподіватися, що наші уряди про це пам'ятатимуть як в кращі, так і гірші хвилини.
Тетяна Пашкевич, головний редактор газети «Місто», дописувач журналу «Glos Polonii»