RSS
Субота, 12 жовтня 2024, 16:33
Суспільно-інформаційний ресурс громади
Сьогодні, 19 вересня 2024 року, в Житомирській обласній військовій адміністрації відбулася зустріч з делегацією Естонського центру міжнародного співробітництва з розвитку (ESTDEV).
05 серпня начальника Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко у присутності Президента України Володимира Зеленського підписав Меморандум про економічну, академічну та культурну співпрацю між Житомирською областю та штатом Індіана.
Фахівці ДСНС та ювенали не припиняють проведення профілактичної роботи, що спрямована на запобігання нещасним випадкам на водоймах у зимовий період.
Житомирщина разом з усією країною допомагає жителям Херсонщини, які опинилися під загрозою через терористичний акт росіян на Каховський ГЕС.
Дмитро Погреблян
Марк Рютте – новий генеральний секретар НАТО

Марк Рютте – новий генеральний секретар НАТО, заявив, що Україна є пріоритетом для останнього....

Віктор Сахно
Чи можливе завершення російської агресії, шляхом дипломатичного тиску на рф, який запроваджує Україна?

           Аналізуючи події останніх днів, саме цим зараз активно займ...

Олена Рибчинська
Вибори під час війни: що насправді думають українці?

Незважаючи на те, що президентський термін Володимира Зеленського 20 травня 2024 року добіг кінця,...

Сергій Кузьміних
Хто вийде переможцем: армія чи ухилянти?!

Чи існує в Україні чесна журналістика? На щастя, ще досі існує. Ми знаємо приклади справжніх профі, ...

Віктор Третяк
Погляд на ситуацію з мобілізацією очима співробітника ТЦК

Усі канали та пабліки зараз тільки й роблять, що розповідають про свавілля військкомів, про те, як ч...

Житомирські новини
Житомирський десатник розповів, з чого ефективніше знищувати ворожі повітряні цілі
Житомирський десатник розповів, з чого ефективніше знищувати ворожі повітряні цілі
Поліцейські пропонують долучитись усім охочим, у першу чергу студентській молоді, до превентивної роботи та підвищення правової обізнаності суспільства. Конкурс триватиме до 12 травня та має на меті створення низки соціальних роликів із порадами, як уберегтися від шахраїв. Продаж неіснуючих товарів, телефонні шахрайства, псевдоволонтерство – найпопулярніші схеми, до яких вдаються ошуканти. Чи не щодня до поліції Житомирщини надходять повідомлення від потерпілих про те, що вони стали жертвою кіберзлочинців.
В Україні продовжено запис до 8 бригад «Гвардії наступу»: «Сталевий кордон», «Червона калина», «Лють», «Рубіж», «Спартан», «Кара-Даг», «Буревій», «Азов». Вони мають зміцнити українські сили під час майбутнього контрнаступу та звільненні територій від ворога. Це бригади Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби. «З ворожою піхотою в нас розмова коротка. Тільки вони починають штурм – одразу отримують по зубах і бажання штурмувати наші позиції відпадає. Ми їх навіть іноді чекаємо. Але недооцінювати ворога не варто», — боєць бригади «Рубіж».
Посміхнись  
- Житомирянка пообіцяла зробити сюрприз свому коханому та сину. Каже, відверніться і рахуйте до 30... Відвернулися, порахували,...

Житомирянину на замітку: утепли будинок – заощади 30% споживання газу

08.08.2014 22:49

До початку нового опалювального сезону залишилося якихось два місяці. "Наскільки готове місто до зимівлі і що ще можна і треба зробити, аби в наших домівках було тепло і затишно?" – тема розмови кореспондента "Міста" із директором КП "Житомиртеплокомуненерго" Дмитром Рогожиним.

- Дмитре Володимировичу, якою очікуєте прийдешню зиму з огляду на досі небувалу у нас газову проблему?
- Думаю, що трьох поспіль теплих зим не буває. Очевидно, слід очікувати досить холодної зими. Основна наша проблема – не газ. Останні 20-30 років нас цілеспрямовано і свідомо "садили на газову голку". Хоча Україна могла від неї не залежати, а пускати власний газ лише на технологію з приготування їжі. Як зекономити і як відмовитись від газу? Однозначно, повністю відмовитись від газу і неможливо, і не було б грамотно. Як джерело екологічно чистого тепла, газ – прекрасний енергоносій: легко спалюється і легко автоматизується. До того ж, Україна сама є газодобувною країною – щороку має 22 млрд куб.м власного газу, якого цілком достатньо, аби готувати їжу і обігрівати приміщення. Тому головним для нас є те, як ми цей газ використовуємо. На жаль, Україна - у переліку найбільш неефективних в енергетичному плані країн: енергоємність виготовлення одиниці продукції у нас у п'ять разів вища, ніж у розвинених країнах світу. Тому питання полягає не в тому, щоби повністю відмовитися від газу, а в тому, щоби використовувати його грамотно і високоефективно.

- Реалії такі, що минулого року, окрім власного газу, ми ще й купували його у Росії...
- Що можна зробити наразі? Оскільки проблема постала миттєво, миттєво її не вирішити. Скажімо, нереально перевести таке потужне підприємство, як наше, чи будь-яке аналогічне іншого обласного центру одним помахом на роботу на щепі, пілетах чи вугіллі. Крім того, такі зміни передбачають високі технології, що дуже дорого коштують. По-друге, у нас немає досвіду будівництва біотехнологій, ТЕС, використання інших альтернативних джерел, а також достатньої кількості висококваліфікованих кадрів з обслуговування усього цього. Тобто, ми не були готові до такої партнерської зради з боку Росії...

- Наскільки все так погано?
- Насправді, катастрофи немає. Навіть за цієї ситуації є позитив: "шокова терапія" примусить наших людей і можновладців таки усвідомити необхідність економії, не приймати корупційні закони, а докорінно поміняти законодавчу базу з енергоефективності.

Наприклад, у Європі перші закони з енергоефективності почали приймати всередині 70-х років. Зокрема, щодо викидів в атмосферу, альтернативних джерел енергії (деревна щепа, сировина, що регенерується, фотоелементи тощо), раціонального використання газу, вугілля і т.д.

Другий позитив той, що, відмовившись від закупівлі дороговартісного газу і обладнання з його використання у Росії, ми тим самим припинили фінансування сьогоднішнього нашого агресора для нарощування його військового потенціалу.

І, навпаки, спалюючи українські вугілля, щепу, торф, пілети тощо, усі кошти від їх закупівлі у наших виробників залишаються у нашій державі на потребу наших громадян. Більше того, рештки згоряння палива можна використовувати, як добриво для рослин, на виробництво азбесту, цементу, асфальту, інших будівельних матеріалів.

Особливість України у сфері енергоефективності полягає в тому, що шлях, який Європа пройшла за 25-30 років, а Польща і країни Прибалтики у стані "шокотерапії" – за 10-12 років, ми маємо подолати за 3, максимум 5 років.

Чому основою перемін я назвав нову законодавчу базу? Бо і у Німеччині, і у Польщі все прописано в законі: екологічні вимоги, розвиток біоенергетики, використання земель для вирощування біологічної лози, одержання спрощеного лізингу для впровадження техніки, технологій і матеріалів з ефективного використання енергоносіїв тощо. Починаючи з котлоагрегатів, турбін і закінчуючи механізмами з переробки вторинної сировини, відходів деревини, подрібнення щепи тощо.

Таку законодавчу базу треба готувати негайно, щоби міг заходити іноземний інвестор, оскільки у нас немає вітчизняного виробника альтернативних джерел енергії, що міг би достатньо наситити ринок. Іти шляхом розробки пілотних проектів, означатиме втрачати час, якого у нас практично немає.

- Яке альтернативне джерело енергії є найбільш підходящим для нашої області?
- Для того, щоб визначити альтернативне джерело енергії для Житомирщини, спершу треба паспортизувати наш регіон на предмет найбільш оптимальної сировини: її виробництва, доставки, дотримання вимог щодо викидів продуктів згоряння в атмосферне повітря. Дехто пропонує надати перевагу торфу. Однак у торфу присутня, образно кажучи, вся таблиця Менделєєва, що спричинить отруєння атмосферного повітря міста.

Інша крайність – деревна щепа. У такому разі треба буде подрібнювати не тільки відходи деревини, але й будівельний ліс... Де тут вигода? Найбільш привабливим джерелом видається солома, якої в Україні понад 50 млн тонн. Але в ній величезна частка калію, що за наявною у нас технології спалювання виведе з ладу котли за лічені дні. Тому не треба впадати у крайнощі. Для нашої області найбільш підходящим є помірковане використання усіх наявних альтернативних джерел. При цьому не слід забувати, що спільною для всіх видів палива є вимога впровадження високих технологій їх використання. А це – сотні мільйонів євро. Потрібні потужні інвестиції або привабливі і прозорі для іноземних бізнесменів проекти.

Знову ж таки, певну перевагу має і цей, по суті голий український енергетичний ринок: куди б не вклав гроші – всюди матимеш зиск. Тому можу прогнозувати, що після закінчення військових подій на Сході України у нас виникне ажіотаж з енерговкладень іноземними інвесторами.

Зверніть увагу на ще одну можливість:другий місяць у нас рекордно висока температура повітря, а на дахах будинків – жодної сонячної батареї, як це практикують в усій Європі. Тут теж потрібні чималі кошти: найменша експериментальна лінія зі зборки монокристалічних батарей – це мінімум 6 млн євро. Сьогодні у Європі багато полів, де встановлені ці батареї з виробництва електроенергії і на цьому мають гарні прибутки. Коли подібне буде в Україні, не беруся прогнозувати...

- Дмитре Володимировичу, до опалювального сезону залишилося якихось два місяці. Що ще можна зробити, аби взимку не мерзнути в квартирах?
- Кожний має задуматися над фактом: кількість теплової енергії на обігрів окремих житлових будинків у нашому місті різниться у чотири рази! І оплата за тепло – теж у чотири рази! Тому вкрай вигідно провести весь комплекс заходів з утеплення будинків. На цих заходах Житомир може зекономити до 30% споживання газу для опалення.

- Хто має запроваджувати ці заходи?
- Кожний мешканець. Не жек, не міська рада, ні будь-який очікуваний благодійник. Мешканці будинку самі можуть зібратися по 100 грн, і цих коштів цілком вистачить для того, щоб засклити під'їзди, утеплити транзити і ліфтові шахти, поремонтувати-утеплити двері і поставити на них пружини. Тобто, починати треба з будинків, а не з котелень, як це у нас прийнято досі. З котельні можна подавати теплоносій з температурою 70 і 45 градусів та мати однаковий ефект обігрівання будинків тільки залежно від рівня їх утеплення. Практика засвідчує, що лише утепленням дверей під'їзду можна зекономити 2 градуси тепла в кожній квартирі. А коли ще засклити вікна, поставити опалювальні батареї на маршових сходах і тим самим зробити так званий термозамок, потеплішає в усіх квартирах під'їзду ще більш відчутно.

Кожна ліфтова шахта – це "стакан" промерзання. Або вона утеплена згори і знизу, і холод не гуляє будинком, або, у противному разі, маємо потужне джерело холоду...

- Мешканці будинку можуть і не знати про окремі деталі його утеплення... 
- Готовність кожного будинку до зими приймається комісією окремо. На кожний будинок комісія видає припис з усунення тих чи інших недоліків, своєрідний його паспорт. Поки зауваження комісії не будуть ліквідовані, доти будинок вважається неприйнятим. Проте одна справа, коли ця підготовка перебуває на відкупі у працівників жеку й зовсім інший ефект, коли будинок до зими разом з працівниками жеку готують його мешканці.

Динаміка розуміння городянами важливості підготовки до зими у нас досить позитивна. Якщо три роки тому напередодні опалювального сезону проблемними були 270 багатоповерхівок, потім – 130, 70, то минулого року – тільки 17 будинків.

- Дмитре Володимировичу, хоча з телеекранів і звучать запевнення достатньої кількості власного газу на побутові потреби, однак додаткові труднощі в порівняні із минулим роком, певне, будуть. Чи не так?
- Очевидно, будуть. Найгірше, коли на державному рівні запровадять кризові заходи з різкого зниження температурного режиму. Тоді "Теплокомуненерго" повинне буде просто не допустити розмерзання тепломереж. І не більше того, оскільки нам максимально понизять тиск надходження газу, і котли видаватимуть теплоносій не більше 45 градусів. Якщо за температури на вулиці мінус 10 градусів злити воду із системи опалення, то потім буде проблематично знову запустити цю систему – її розриватиме. А через чотири години неопалення за навколишнього морозу мінус 20 градусів розірвуться сифони і унітази.

- Чи є розуміння складнощів прийдешньої зимівлі на рівні міської влади?
- Звичайно. Ми вже можемо заходити в будинки для облаштування індивідуальних теплових пунктів і вузлів регулювання, що сталося завдяки рішенню міськвиконкому на останньому засіданні з приводу передачі на баланс нашого підприємства приміщень та обладнання теплових вводів, елеваторних вузлів, вузлів вводу системи опалення житлових будинків та об'єктів соціальної сфери. До цього такої можливості у нас не було.

Досконало володіють ситуацією і безпосередньо займаються питаннями енергоефективності перший заступник міського голови Сергій Іванович Сухомлин і заступник міського голови Едуард Борисович Кругляк. Завтра знову разом їдемо у Київ, де будемо розмовляти щодо проблеми у цій сфері. НАК "Нафтогаз України", на жаль, намагається зробити винуватцями в усіх бідах тепловиробників. А треба, щоби там спершу розібралися із балансом українського газу, транспортуванням, втратами, економією і пішли назустріч тепловикам. Адже, якщо тепловики не будуть надавати послуги вчасно і якісно, то люди почнуть перевитрачати газ і електроенергію, вмикаючи кухонні духовки і електричні нагрівальні пристрої. Тому лобіювати потрібно не "Нафтогаз України" чи енергетиків, а інтереси безпосередньо людини, як споживача послуг. Саме споживач диктує умови, і до нього треба дослухатися. Тому й необхідно розпочинати дбати про енергоефективність з будинку, з турботи про створення у ньому комфортних умов.

- Бажаю Вам успішного вирішення усього, що у планах підприємства.
- Дякую.

Антон БЕЗДІТКО, газета «Місто»

Житомирські новини