RSS
Понеділок, 21 жовтня 2019, 01:49
Суспільно-інформаційний ресурс громади
На цьому наголосив голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко під час брифінгу, який провів для журналістів сьогодні, 16 жовтня.
Про це сказав Віталій Бунечко 9 жовтня, під час пресконференції для ЗМІ, а також показав журналістам, як виглядає нова структура ОДА.
Депутати не підтримали звернення щодо неприпустимості імплементації «формули Штайнмайєра» до Президента України, КМУ та ВРУ – за це проголосували лише 25 депутатів, що є недостатньою кількістю для прийняття рішення.
У рамках Другого форуму регіонів України та Білорусі в присутності Президента України Володимира Зеленського та Президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка було підписано низку двосторонніх документів.
іменинники

Рафальський Олег Олексійович - високопосадовець, політик

Микола Череднік
Про вибори

Зовсім скоро закінчиться виборча кампанія. Дуже хочеться, щоб разом із нею закінчилася ера старої по...

Andrey Sobolev
Чи «доросли» Україна та українці до подвійного громадянства?

За Основним Законом нашої держави, в Україні для наших співгромадян закріплено принцип єдиного грома...

Мірон Степанюк
Международная организация InformNapalm бьет тревогу: Россия прямо угрожает независимости и суверенитету Беларуси

В белорусской службе международной организации InformNapalm заявляют, что независимость страны - под...

Irinka Belova
Чому Росія хоче звинуватити Україну в тиску на свободу слова

За роки війни на Сході Україна відчула гострий всебічний тиск агресора, спрямований на формування не...

Віктор Мельниченко
У Житомирі 3 тисячі вірян вшанували чудотворну Подільську ікону Божої Матері

Сьогодні православний світ святкує стрітення Володимирської ікони Пресвятої Богородиці. А кілька дні...

Житомирські новини
Сергій Сухомлин: Як зроблю 70% обіцяного, тоді піду на другий та останній строк
Сергій Сухомлин: Як зроблю 70% обіцяного, тоді піду на другий та останній строк
Це питання назрівало давно. І через медіа, які без етики звертали увага на роботу депутаток, і через політичні дискусії в залі, і через невідповідність стандартам збалансованості певних рішень. Вінниця, Харків, Одеса, Хмельницький - одні з перших міст, які підхопили світовий тренд, а саме рівні можливості для всіх членів суспільства.
Будучи членом Всеукраїнської асоціації із паблік рілейшнс (UAPR), отримала в користування цікаву презентацію. Від сьогодні планую серій публікацій. Зокрема, темою сьогоднішньої обрала - "Мачо відходять в минуле". Мова йде не про дискотеки та кафе, а про державний сектор, політику, бізнес.
Посміхнись  
- Баба Надя заглянула в банк, побачила, що черг немає, усі віконця вільні, всі оператори на місцях та привітливо посміхаються...

Вільшанка

13224, Житомирская область, Чудновский р-н, с. Ольшанка, ул. Короченская, 1, тел. 2-14-48

Код КОАТУУ - 1825886401. Населення за переписом 2001 року становить 2007 чоловік. Поштовий індекс - 13224. Телефонний код - 4139. Займає площу 4,186 км2

Вільшанка (рос. Ольшанка) - село на Україні, яке знаходиться в Чуднівському районі Житомирської області.

Село розташоване в 4 км від районного центру Чуднова і в 55 км від м. Житомира. Чудновський Цикоросушильний завод, що випускає розчинний цикорій, розташований на території села у залізниці, що сполучає станції Козатин і Шепітовку. У селі знаходиться залізнична станція Південно -Західної залізниці Укрзалізниці Чуднів- Волинський. Напроти залізничного вокзалу стоять дві водонапірні башти, побудовані під час війни 1941-45 рр. У селі ще збереглися руїни Чуднівського пивзаводу, побудованого чехами-поселенцями в середині XIX століття.

Історія та сьогодення

У першому писемному документі про населений пункт (переписі населення) сказано: «Ревизская сказка 1795 года сентября 20 дня Волынской губернии Чудновского уезда деревни или урочища Ольшанка, принадлежащей Познанскому Яну Юзефову Мясковскому …».

Згідно з цим переписом, тут проживали три сім'ї: Матвія Гирки, Гаврила Мельника та Юзефа Більського. Перша сім'я займаласяткацтвом, члени другої сім'ї були мірошниками, третьої — хліборобами.

Інтенсивний розвиток села розпочався в 1874 р., коли приїхало четверо чехів, відряджених общиною для купівлі землі. В угоді, яка була складена 20 вересня 1874 р., сказано, що спадкоємці відставного майора Супікова — його вдова Лариса Яківна Супікова і троє дітей — продають землю площею 1050 десятин 466 квадратних сажень, яка охоплює «часть села Бабушек и две слободи Ольшанка и Мясковка со всем тем, что на поверхности земли и в недрах ея находится, и всякого рода принадлежностями …».

З документа можна зробити висновок, що назву селу давали не чехи. Скоріш за все, вона пішла від природних особливостей місцевості: заболочені ділянки були порослі вільхою, а зарослі вільхи називають вільшаниками.

Першими поселенцями були 72 сім'ї. Вони привезли свою культуру: знаряддя праці, книги, звичаї. Вже в 1875 р. ними було побудовано 15 будинків з господарськими спорудами, на що витрачено 7500 крб.

Чехи будували свої будинки із саману (суміш глини і посіченої соломи), а згодом, коли у Вільшанці був побудований цегельнийзавод, почали будувати з цегли.

У той час будувалася Києво-Брестська залізниця, яка проходили через село, тому частина чехів працювали на ній. В основному жчехи займалися сільським господарством і, в першу чергу, вирощуванням хмелю, як у Вільшанці, так і в навколишніх селах, деорендували землю.

Чехи привезли свою культуру обробітку землі. На відміну від українців, вони угноювали поля. З часом, побачивши, що чехизбирають гарні врожаї, українці почали дещо в них переймати.

Один із чехів-поселенців — Вячеслав Войцехович Кліх — побудував пивоварний завод (на початку 2000-х рр. завод повністю знищено).

Село входило до п'ятірки найбільших чеських колоній у Житомирському повіті. Воно було окремою адміністративною одиницею, тобто мало свого чеського старосту. Першим старостою був Ян Віл.

Влітку 1925 р. у Вільшанці була утворена чеська сільська рада.

У перші післяреволюційні роки чехи створили сільськогосподарське товариство імені Рози Люксембург, яке в подальшому сталоколгоспом.

У господарстві вирощувалися зернові культури, картопля, овочі, хміль, коноплі. Тут також розводили велику рогату худобу, коней,свиней, овець, курей, займалися бджолярством.

У 1937 р. у Вільшанці була своя електростанція, яка освітлювала колгоспні будівлі та будинки жителів села. Функціонували радіо-вузол, установка звукового кіно, діяла чеська школа.

Майже всі вулиці села були з твердим покриттям (вимощені камінням).

Під час Німецько-радянської війни господарство було розграбоване окупантами. Але вже в 1944 р. воно згадується, як господарство, що першим достроково виконало річний план хлібоздачі.

У роки війни багато жителів Вільшанки боролися проти фашистів у партизанський загонах Червоної армії та армії Людвіка Свободи. Багато з них загинуло.

У 1947 р., згідно з домовленістю між урядами Радянського Союзу та Чехословаччини, більша частина чехів виїхала на свою історичну Батьківщину.

В селі нині проживають люди різних національностей: українці, чехи, поляки, татари, німці, молдавани, турки, білоруси,азербайджанці, узбеки, вірмени, росіяни та інші.

На території села діють ВАТ «Монтажник», хлібоприймальне підприємство, цикорієсушильний завод, сільгосптехніка, інкубаторнастанція, коопзаготпром, райагробуд, тягова підстанція тощо. Більшість з них на повну силу не працює.

У Вільшанці є ЗОШ I–III ступенів, ДНЗ, будинок культури, пошта, сільська рада, ФАП. На початку 2000-х рр. розпочалося будівництво 2-х церков (Київського та Московського патріархату). Село повністю газифіковане.

Відомі уродженці

•          Сьомочкіна-Рижко Олена Миколаївна (народилася 22 квітня 1975 року) — українська поетеса.

•          Рихлік Євген Антонович (*1888–†1939) — славіст родом з волинських чехів, закінчив Київський університет, професор Ніженського Інституту Народної Освіти.

•          Властиміла Абжолтовська (*1904-†1995) - чеська перекладачка української літератури, письменниця, редактор, дочка знаного у Вільшанці і в Україні чеського підприємця Вацлава (Вʼячеслава Войтєховича) Кліха (*1859-†1931).

•          Сіра Галина Степанівна — поетеса.

•          Момот Антоніна Віталіївна — заслужена журналістка України, лауреат всеукраїнської премії «Золоте перо»

•          Орел Валентина Олександрівна — заслужена журналістка України.

•          Тичинський Юрій Дмитрович — доктор технічних наук.

Житомирські новини

Житомирські новини